VODA - zionfarm.cz

Přejít na obsah

VODA

SOBĚSTAČNOST
Okolo pramenu pitné vody, se usadili lidé zde na kopci už hodně dávno.
Jílové koupací jezírko

Voda přispívá k biodiverzitě, podporuje vlhkost a život v zahradě.

Obnova rybníku v jílové jezírko započala před 7 lety v roce 2015. Nápad obnovit a vyčistit jezírko pod domem přišel při výkopových pracích. Zjistili jsme, že podloží je převážne jílové a podpoření knížkami od Sepa Holzera jsme se pustili do práce. Objednali jsme bagr a válec, vyvezli staré bahno a opravili hráz. Po 5 letech jezírko zarostlo a bylo třeba rozšířit a přidat čistící zóny.

Sběr a čištění vody

 Všechna dešťová voda ze střechy teče přes síta a je sbírána do několika kubíkových nádrží. Dále jsou přebytky přečištěné dešťové vody svedeny do koupacího jezírka. Na oživení a čištění vody jsme instalovali HYPERBEL navržený rakouským filozofem a vynálezcem Viktorem Shaubergrem. Viktor Schauberger je zakladatelem tzv. vírové technologie. "Příroda používá tento proces k rozložení komplexů, které ztratily vitalitu nebo zahynuly.

Osobní heslo Viktora Shaubergera - pochop Přírodu a kopíruj ji.
Zavlažování a zalévání
Po posledních 7 letech velkého sucha jsme byli donuceni přemýšlet, kde vzít vodu na zalévání. Se studniční vodou zacházíme s obezřetností a jarní zálivka spotřebuje velké množství vody. Než se vystavovat nebezpečí, že v létě nebude dostatek, začali jsme sbírat, přečišťovat a zadržovat veškerou dešťovou vodu ze všech střech a skleníku. Skleník si většinu vody nasbírá sám do nádrží pod okapem, kde je přenosné ponorné čerpadlo na zalévání. Vyvýšené a bezorbové záhony mají vlastní velké čerpadlo u dalších dvou kubíkových nádrží vedle domu. Na jaře a v létě je dostatek elektřiny ze slunce, tak není problém mít více čerpadel a za slunného počasí přečerpávat vodu.
Kompostovací záchody a kořenová čistírna vody
Na farmě používáme pouze suché separační kompostovací záchody. Vnitřní záchod má velký zásobník ve sklepě, který vyvážíme asi jednou za 3 - 4 měsíce a vše se kompostuje. Dům ani naše domácnost neprodukují černou toxickou vodu, kterou by jsme nedokázali sami vyčistit a navrátit do přírody. V domácnosti používáme pouze ekologické mycí prostředky, které nepoškozují kořenovou čistírnu vody, kam jde šedá voda z domácnosti (vana, nádobí, pračka).
ZIONFARM
OFF-GRID
since 2010
Kakovice 12
Mirovice 398 06
TEL: 721 019 693
info@zionfarm.cz
Made by Seva and Cavery. All rights reserved to Zionfarm.
Návrat na obsah