VODA
SOBĚSTAČNOST
Okolo pramenu pitné vody, se usadili lidé zde na kopci už hodně dávno.

Jílové koupací jezírko
Voda přispívá k biodiverzitě, podporuje vlhkost a život v zahradě.
Obnova rybníku v jílové jezírko započala před 7 lety v roce 2015. Nápad obnovit a vyčistit jezírko pod domem přišel při výkopových pracích. Zjistili jsme, že podloží je převážne jílové a podpoření knížkami od Sepa Holzera jsme se pustili do práce. Objednali jsme bagr a válec, vyvezli staré bahno a opravili hráz. Po 5 letech jezírko zarostlo a bylo třeba rozšířit a přidat čistící zóny.
Sběr a čištění vody

Osobní heslo Viktora Shaubergera - pochop Přírodu a kopíruj ji.
Zavlažování a zalévání
Po posledních 7 letech velkého sucha jsme byli donuceni přemýšlet, kde vzít vodu na zalévání. Se studniční vodou zacházíme s obezřetností a jarní zálivka spotřebuje velké množství vody. Než se vystavovat nebezpečí, že v létě nebude dostatek, začali jsme sbírat, přečišťovat a zadržovat veškerou dešťovou vodu ze všech střech a skleníku. Skleník si většinu vody nasbírá sám do nádrží pod okapem, kde je přenosné ponorné čerpadlo na zalévání. Vyvýšené a bezorbové záhony mají vlastní velké čerpadlo u dalších dvou kubíkových nádrží vedle domu. Na jaře a v létě je dostatek elektřiny ze slunce, tak není problém mít více čerpadel a za slunného počasí přečerpávat vodu.

Kompostovací záchody a kořenová čistírna vody
Na farmě používáme pouze suché separační kompostovací záchody. Vnitřní záchod má velký zásobník ve sklepě, který vyvážíme asi jednou za 3 - 4 měsíce a vše se kompostuje. Dům ani naše domácnost neprodukují černou toxickou vodu, kterou by jsme nedokázali sami vyčistit a navrátit do přírody. V domácnosti používáme pouze ekologické mycí prostředky, které nepoškozují kořenovou čistírnu vody, kam jde šedá voda z domácnosti (vana, nádobí, pračka).