O NÁS - zionfarm.cz

Přejít na obsah

O NÁS

Společná cesta
Náš projekt formují zkušenosti, které jsme nasbírali během našich cest po Evropě, Jamajce  a Indii.

Po dokončení studií v Čechách jsme odjeli pracovat a studovat angličtinu do Velké Británie - Skotska. Peněz jsme si vydělali dost, a tak jsme se vydali na vysněnou cestu na Jamajku. Na Jamajce to jsou Rastamani, kteří odešli z města a žijí v souladu s Přírodou. Jejich Ital strava (čistá, přírodní) jím zaručuje zdraví a vitalitu. Nebyl pro ně problém stlouct si chajdu v džungli, pěstovat a sbírat si zde jídlo. Naše myšlení se začalo rozšiřovat mimo zajeté evropské koleje.

Nacestách jsme si srovnali priority.

Začali jsme se zajímat o alternativní způsob života - přírodní stavitelství, soběstačnost, permakulturu.
Po 5-ti letech v cizí zemi jsme se už těšili domů.
Před odjezdem jsme navštívili Earthship Fife Kinghorn visitor centre - earthship + projekt přilehlé zahrady a hospodaření s vodou. To nás pak vedlo k upravení zakoupené chalupy na nízkoenergetické bydlení. Radši jsme ještě pořídili karavan, aby bylo do začátku kde bydlet. Po cestě do Čech (přes Anglii, Francii, Belgii, Holandsko a Německo) jsme obdivovali solární a větrné elektrárny.

Cesta k jednoduššímu žití začala v Indii. Viděli jsme v jakých skromných podmínkách lidé mohou žít a přesto být šťastný a laskavý. Mnohdy jsme i my spali na zděné posteli bez matrace (dobré pro záda) nebo dostali kýbl teplé vody, když jsme se chtěli umýt. V Indii si vody váží, vzdávají ji svůj dík. Zpívají mantry při východu a západu slunce. Trvalo nám minimálně 3 týdny, než jsme se aklimatizovali, ale nakonec se pro nás tento 3 měsíční výlet stal nezapomenutelným duchovním zážitkem.
Teď jsme čtyřčlenná rodina, máme dvě dcery. Starší dcera je na domácím vzdělávání ve 2 třídě. Obě dcery jsou vychovávané podle zásad kontaktního rodičovství, bezplenkové metody a bez dudlíku. Mladší dcera je narozená doma.
Žijeme na samotě, kde již 12 rokem na 4,5ha vytváříme rodový statek. V souladu s Přírodou, podle permakulturních principů s cílem dosáhnout co největší soběstačnosti. Další členové domácnosti jsou fenka Ami a kočka Alma.
Na začátku byla pouze touha žít v přírodě a v souladu s ní. Postupně přichází vize jakou cestou se dát a kam směřovat.


Začátky byly těžké, měli jsme podlomené zdraví a neměli dost fyzických sil. Bez zkušeností jsme věřili, že vše zvládnem bez výdobytků moderní doby. Po 5 letech jsme ustoupili a začali naslouchat.

  • první 3 roky bez auta
  • 4 roky bez vody v domě
  • 5 let bez elektřiny

Historie tohoto místa sahá do 17. století kdy sloužilo jako podhradí k hradu Kakov.
Životní lekce
První roky měli svoje kouzlo - večery při svíčkách a petrolejce, mytí v lavoru, cesty na nákup přes pole do 5 km vzdáleného obchodu. Jsme velice rádi za tuto zkušenost, která sformovala naše budoucí kroky. Jsme vděční, že máme přiměřený komfort, můžeme si občas odpočinout a věnovat i ostatním věcem.
ZIONFARM
OFF-GRID
since 2010
Kakovice 12
Mirovice 398 06
TEL: 721 019 693
info@zionfarm.cz
Made by Seva and Cavery. All rights reserved to Zionfarm.
Návrat na obsah